Obserwując trendy w architekturze domów jednorodzinnych można zauważyć, że design zmierza z jednej strony w kierunku prostych, oszczędnych form, z drugiej – wkierunku szlachetnych materiałów – często wykorzystywane są takie materiały jak drewno, kamień, szkło, szlachetne odmiany blachy.

Coraz większą wagę przywiązuje się do spójności form architektornicznych z otoczeniem. Przykładowo, domy budowane na Warmii i Mazurach coraz częściej świadomie nawiązują do tamtejszej, wielowiekowej tradycji architektonicznej nie powodując swoistego „zgrzytu w przestrzeni”.

Co wyróżnia większość nowoczesnych domów jednorodzinnych?

Dachy – płaskie lub dwuspadowe, pokryte szlachetnymi materiałami. W architekturze minimalistycznej spotykamy też coraz częściej brak okapów i ukryte rynny.

Bryły – proste i geometryczne. W budynkach, w których zwraca się uwagę na energooszczędność bryły dodatkowo są dość zwarte, aby zapewnić jak najkorzystniejszy stosunek powierzchni ścian do objętości budynku.

Przeszklenia – duże, często bez podziałów. Duża ilość przeszkleń nadaje całej konstrukcji lekkość, ale także zapewnia odpowiednie oświetlenie wnętrz i przy umiejętnym umiejscowieniu i zastosowaniu odpowiedniego oszklenia także zyski energetyczne.

Detale – stosowana jest umiarkowana ilość detali, które także powinny pełnić jakąś funkcję. Brak tradycyjnych ozdobników – wykuszy, balkonów, kolumn -podyktowany jest nie tylko względami wizualnymi, ale także kosztami (zarówno budowy jak i eksploatacji – co ma związek z zapotrzebowaniem budynku na energię)

Taras – duże, otwarte tarasy zapewniające łączność domu z ogrodem, są niejako jego przedłużeniem i w miesiącach letnich pełnią funkcję dodatkowego pomieszczenia.

Podsumowując – w nowoczesnej architekturze domów jednorodzinnych prym wiodą funkcjonalność i minimalizm. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby dom był trwały, użyteczny i ładny nie generując przy tym niepotrzebnych dodatkowych kosztów.