Wybór wymarzonego domu nie zależy jedynie od upodobań inwestora. Kryteria i wymogi dotyczycące zabudowy na określonym terenie, są regulowane przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub obowiązujące Warunki Zabudowy. Przepisy mogą narzucić wiele czynników m.in. typ domu, kąt nachylenia i kształt dachu, wysokość budynku czy szerokość elewacji frontowej. Takie szczegółowe wytyczne mogą w praktyce ograniczyć wybór domu.

Gdy jednak inwestor posiada dowolność typu zabudowy, staje przed odpowiedzialnym zadaniem-musi podjąć decyzję jaki rodzaj domu sprosta wymaganiom całej rodziny. Parterowy czy piętrowy ?
To wybór sposobu życia i spojrzenia.

DOM PARTEROWY

– brak schodów ułatwia komunikację oraz sprawne i swobodne przemieszczanie się do wszystkich pomieszczeń. Ogród jest naturalnym przedłużeniem pokoju dziennego, wyjście do niego można zaplanować nie tylko z salonu, ale także z innych pomieszczeń. Wadą jest rozłożysta bryła, która wymaga większej działki. Koszt pokrycia dachu oraz fundamenty dużej powierzchni mogą wpłynąć na końcowy wybór projektu.

DOM Z PODDASZEM

– zyskujesz oddzieloną strefę nocną i dzienną. Taki dom, dzięki zwartej bryle magazynuje ciepło i jest bardziej energooszczędny. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy posiadasz mniejszą działkę. Wady to trudne do zagospodarowania skosy, niska ścianka kolankowa, która wymaga większej powierzchni ocieplenia dachu.

DOM PIĘTROWY

( pełne piętro)- to optymalne rozwiązanie dla niedużej działki. Zapewnia wygodne, przestronne i w pełni użytkowe pomieszczenia na parterze i piętrze. To również idealna opcja dla rodziny, która chce na dwóch kondygnacjach zaplanować dom dwurodzinny.