Projekt indywidualny czy typowy? Dlaczego warto zamówić projekt na zamówienie?

Po pierwsze – projekt indywidualny możemy perfekcyjnie dopasować do działki, na którym ma być zbudowany dom, tak aby maksymalnie wykorzystać jej walory. Nietypowe proporcje (np. wąska działka), nieregularny kształt, roślinność, którą chcemy zachować (np. drzewa) czy nieregularności terenu (skarpy, spadki) nie będą już problemem, a mogą stać się niezwykle atrakcyjnym elementem całej nieruchomości.

Dodatkowo (zwłaszcza dzisiaj – w czasach budownictwa energooszczędnego jest to ważne), w projekcie na zamówienie możemy optymalne wykorzystać nasłonecznienie, tak aby mieć światło słoneczne tam, gdzie jest najbardziej potrzebne i korzystne dla bilansu energetycznego budynku.

Prawdziwą przewagę projektu indywidualnego odkrywamy jednak, gdy dochodzi do projektu funkcjonalnego wnętrza. Tutaj projekt indywidualny pozwala dopasować dom do oczekiwań inwestora w sposób, jaki nigdy nie zapewni tego projekt typowy (katalogowy). Każda rodzina ma inne potrzeby, potrzebuje innego wnętrza z innym rozkładem i wielkością pomieszczeń. Kupując mieszkanie w bloku musimy się wcisnąć w pewne ramy, których nie możemy zmienić. Natomiast budując dom warto skorzystać z szansy „skrojenia” wnętrza pod własne potrzeby, wnętrza, w którym bądź co bądź spędzamy w naszych warunkach klimatycznych znaczącą część życia.

I na koniec coś o finansach. Projekt indywidualny jest droższy, ale zamawiając go, nie ponosimy kosztów adaptacji projekty katalogowego. Trzeba pamiętać, że większość inwestorów takich adaptacji jednak dokonuje, co często zbliża całościowy koszt projektu typowego do kosztu projektu na zamówienie.